Letecká nákladná doprava zaznamenala pokles

Najnovšie údaje z IATA ukazujú, že letecký náklad naďalej čelí zintenzívňujúcej sa obchodnej vojne medzi USA a Čínou, ako aj slabým stránkam niektorých kľúčových ekonomických ukazovateľov a zvyšujúcim sa politickým neistotám na celom svete.

Globálne trhy leteckej nákladnej dopravy sa v auguste 2019 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2018 znížili o 3,9 %. Znamená to desiaty mesiac po sebe idúci medziročný pokles objemu nákladu, čo je najdlhšie obdobie od globálnej finančnej krízy v roku 2008. Nákladná kapacita v auguste 2019 medziročne vzrástla o 2,0 %, ale už 16. mesiac v rade klesá dopyt po leteckej nákladne preprave.

Obchod v rozvíjajúcich sa krajinách po väčšinu roku 2019 nedosahuje výkonnosť rozvinutých krajín. Je to kvôli vyššej citlivosti rozvíjajúcich sa ekonomík na obchodné napätie, rastúcej politickej nestabilite a prudkému oslabeniu meny na niektorých z kľúčových rozvíjajúcich sa trhov.

Globálne vývozné objednávky naďalej klesajú. Sledovanie nových výrobných vývozných objednávok poukazuje na klesajúce objednávky od septembra 2018. Už druhý mesiac po sebe všetky hlavné obchodné krajiny hlásili klesajúce objednávky.

Letecké spoločnosti v Ázii, Tichomorí a na Strednom východe zaznamenali v auguste 2019 prudký pokles medziročného rastu celkových objemov leteckej dopravy, zatiaľ čo v Severnej Amerike a Európe došlo iba k miernemu poklesu. Afrika a Latinská Amerika zaznamenali v porovnaní s augustom minulého roka nárast dopytu po leteckej nákladnej doprave.

V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2018 registrovali letecké spoločnosti Ázie a Tichomoria v auguste 2019 pokles dopytu po leteckom náklade o 5 %. Tento región, ktorý predstavuje viac ako 35 % celkových svetových výkonov, významne zasiahla obchodná vojna medzi USA a Čínou a spomalenie čínskeho hospodárstva. K poklesu prispelo aj dočasné odstavenie medzinárodného letiska v Hongkongu – najväčšieho nákladného uzla na svete.

Severoamerické letecké spoločnosti zaznamenali v auguste 2019 pokles dopytu o 2,4 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Kapacita sa zvýšila o 1,3 %. Amerických dopravcov naďalej zaťažuje obchodná vojnu medzi USA a Čínou a klesajúca podnikateľská dôvera. Dopyt po nákladnej doprave sa znížil na najväčších trasách medzi Áziou a Severnou Amerikou, kde sezónne objemy v porovnaní s úrovňou v júli 2018 klesli o takmer 5,0.

Európske letecké spoločnosti zaregistrovali v auguste 2019 pokles dopytu po nákladnej doprave o 3,3% v porovnaní. Slabšie výrobné a exportné podmienky pre podniky v Nemecku, spomalenie regionálnych ekonomík a pretrvávajúca neistota v súvislosti s brexitom ovplyvnili výkonnosť. Prepravná kapacita sa však medziročne zvýšila o 3,3 %.

Objem prepravy tovarov u nákladných leteckých spoločností na Blízkom východe klesol v auguste 2019 v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 6,7 %. To bol najostrejší pokles dopytu po nákladnej doprave v akomkoľvek regióne. Kapacita sa znížila o 0,8 %. Výkonnosť regiónu ovplyvnilo zvyšujúce sa obchodné napätie, spomalenie svetového obchodu a reštrukturalizácia leteckých spoločností. Ďalší tlak vyvolala ekonomická neistota spôsobená kolísaním cien ropy na trhoch.

Latinskoamerické letecké spoločnosti zaznamenali v auguste 2019 nárast dopytu po nákladnej doprave o 0,1% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa prepravná kapacita znížila o 2,9 %. Výkonnosť regiónu ovplyvnil nízky hospodársky rast a politická nestabilita v niektorých krajinách. Prispela k tomu aj nedávna volatilita meny v kľúčových ekonomikách regiónu.

Africkí dopravcovia dosiahli najrýchlejší rast v sledovaných regiónoch. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa v auguste 2019 zvýšil dopyt o 8 %. Kapacita medziročne vzrástla o 17,1 %. Silné obchodné a investičné prepojenia s Áziou viedlo v minulom roku k dvojcifernému zvýšeniu objemu leteckej nákladnej dopravy. Čína nedávno potvrdila na kontinente ďalšiu investíciu za 60 miliárd dolárov.

Celkový podiel na trhu nákladnej dopravy podľa regiónov dopravcov v tonokilometroch je nasledovný: Ázia a Tichomorie 35,4 %, Severná Amerika 23,8 %, Európa 23,3 %, Stredný východ 13,2 %, Latinská Amerika 2,7 % a Afrika 1,6 %.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *