Koronavírus bude mať dopad na slovenskú ekonomiku

Vývoj slovenskej ekonomiky v posledných mesiacoch roka 2019 ako aj predstihové ukazovatele eurozóny na začiatku tohto roka nás pôvodne viedli analytikov k pozitívnejšiemu odhadu rastu HDP. „Riziká smerom nahor sme videli v rozsahu 0,2 percentuálneho bodu, čo by náš odhad rastu ekonomiky zvýšilo z 2,0 % na 2,2 %. Avšak, vzhľadom na vplyv no z koronavírusu na globálne hospodárstvo zlepšenie prognózy odkladáme a odhad rastu HDP ponechávame na úrovni 2 %. Predbežný dopad koronavírusu na rast slovenskej ekonomiky vidíme v blízkosti 0,2 – 0,3 percentuálneho bodu,“ vysvetľuje Katarína Muchová z Oddelenia analýz trhu Slovenskej sporiteľne.

Pri pohľade na finančné trhy vidieť rázny vplyv koronavírusu. Vzhľadom na to, že Čína je najväčší dovozca ropy, pokles jej dopytu po rope znížil cenu ropy a drží ju na nižších úrovniach. Investori sa tiež uchyľujú od rizikovejších aktív smerom k tzv. bezpečným prístavom ako sú zlato čí bezpečné štátne dlhopisy (napr. nemecké, či americké).

Akciové trhy na vývoj reagujú poklesom, aj keď priniesli miernu korekciu. „Naopak, farmaceutickým či zdravotníckym firmám sa na akciových trhoch darí nadmieru dobre – akcie japonskej firmy Kawamoto, ktorá vyrába okrem iného aj zdravotné rúška, zaznamenali v tomto roku nárast o takmer 300 %, pričom pred korekciou to ku koncu januára bolo až neuveriteľných 734 %,“ konštatuje Katarína Muchová.

Celkový dopad na domácu ako aj globálnu ekonomiku je zatiaľ nejasný a bude závisieť od šírenia nákazy a dĺžky reštriktívnych opatrení. Medzinárodný menový fond znížil svoj odhad rastu čínskej ekonomiky kvôli koronavírusu o 0,4 percentuálneho bodu na 5,6 %. Pre globálnu ekonomiku vidí MMF rast nižšie o 0,1 percentuálneho bodu (z ich januárového odhadu 3,3 %).

Je to pri predpoklade, že sa čínska ekonomika v druhom štvrťroku vráti k normálu. „Dlhšie a rozšírenejšie trvanie epidémie by malo negatívnejší dopad nielen na Čínu, ale vzhľadom na globálne hodnotové reťazce a prepojenia cez zahraničný obchod aj na svetové hospodárstvo. Krajiny môžu aktívnou fiškálnou a menovou politikou zjemňovať dopad na ich ekonomiky, čo napríklad Čína aj plánuje,“ uzatvára Katarína Muchová.

Foto: Obrázok od Gerd Altmann z Pixabay

Nový magazín o logistike si môžete stiahnuť zadarmo na tomto odkaze.