Investičné objemy na trhoch CEE-6 dosiahli nové výšky

V roku 2018 sme dosiahli rekordný objem 13,8 mld. eur a medziročný nárast o 5 % – odhaľuje spoločnosť Colliers International vo svojej najnovšej správe o regióne strednej a východnej Európy „Outlook 2019: Climbing at the altitude“ (Preklad: Výhľad na rok 2019: Stúpanie vo výške)

Vidíme, že úrokové sadzby v eurozóne, ako najdôležitejší makroindikátor pre strednú a východnú Európu (CEE) v roku 2019, ostávajú ustálené okolo nulovej hodnoty. To by malo potláčať možný pocit úzkosti zo sprísňovania úverových podmienok, udržiavať vysokú likviditu a záujem kupujúcich a napomáhať k stabilizácii cien. Predpokladáme selektívne stláčanie najvyššie dosahovaných výnosov v hlavných mestách a stále veríme logistickému sektoru. Za predpokladu neprítomnosti finančnej krízy v eurozóne by túto situáciu malo podporiť financovanie zo strany veriteľov.

Mark Robinson, špecialista prieskumu pre región strednej a východnej Európy Colliers International, komentuje: „Spotrebu a prenájmy by malo v roku 2019 podporiť pokračovanie prudkého zvyšovania platov, vysoko nad mieru inflácie. Znamená to, že aktuálny vzorec zvyšovania miezd, ktorý by mal podporovať rast sektora služieb v ekonomikách strednej a východnej Európy v nadchádzajúcich rokoch, do istej miery ochráni región pred búrkami, ktoré sa objavujú v globálnej ekonomike.“

Prepad globálneho rastu

Niekoľko zásadných indikátorov, ktoré Colliers sleduje, naznačuje, že v svetovej ekonomike dochádza k spomaleniu. Prieskumy čínskeho rastu, cena ropy, čínsky import, juhokórejský export, nemecký subkomponentný IFO index, to všetko ukazuje rovnakým smerom: nadol. Znepokojivejší pre strednú a východnú Európu a Nemecko je nedávny pokles čínskeho dopytu po automobiloch, ktorý bol predzvesťou obchodného sporu Číny s USA. Najväčšia európska ekonomika môže byť práve teraz v „technickej recesii“.

Kamene, o ktoré sa dá potknúť?

Domnievame sa, že investori do realít v krajinách CEE-6 musia byť čoraz obozretnejší ohľadom ďalších rizík v tomto redšom vzduchu. Tie zahŕňajú prehrievajúci sa cyklus výstavby, nedostatok pracovnej sily, pokrok v zjednodušovaní podnikania konkurentov po celom svete, Brexit a súvisiace krátenia financovania z EÚ, „populistická“ politika krajín strednej a východnej Európy a riziko zdaňovania aktív. E-commerce a pružná pracovná doba sú ďalšie, dlhodobo narušujúce faktory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *