Distribučné siete sa budú prispôsobovať situácii

Realitná poradenská spoločnosť JLL upozorňuje na hrozby v oblasti globálnych dodávateľských vzťahov a navrhuje systémové riešenia, ktoré znižujú riziká pre prípad ďalšej krízy alebo ohrozenie možnosti výroby a distribúcie tovaru. Súčasná pandémia vyzdvihla dôležitosť budovania väčšej odolnosti dodávateľských reťazcov globálnych spoločností, ktoré hľadajú okamžité riešenia výpadkov spôsobených chorobou COVID-19.

Kým konkrétne opatrenia na zníženie rizika sa budú v rôznych spoločnostiach líšiť, odporúčania manažmentu JLL poskytujú návod, ako môže biznis zlepšiť odolnosť dodávateľských reťazcov a vybudovať robustnejšie systém, ktorý bude zahŕňať tieto body:

Diverzifikácia a regionalizácia dodávateľov

Základným pravidlom je zabrániť výrobe alebo spracovaniu dodávok od jedného dodávateľa alebo z jedného miesta. Nejde len o zníženie závislosti od Číny, alebo ktorejkoľvek inej krajiny, ale aj o vyhodnotenie všetkých zdrojov, kde hrozí riziko prerušenia dodávok. Napríklad presun výroby z Číny do Juhovýchodnej Ázie, Indie alebo bude vyžadovať, aby spoločnosti prehodnotili svoje domáce distribučné siete, ktoré sa musia tiež prispôsobiť. V niektorých prípadoch môže byť regionálny prístup vhodný pre tovar, ktorý je dodávaný v rámci jedného regiónu. Takýto prístup môže byť zložitý v prípade, že sa výroba vysoko koncentruje v niektorých regiónoch tak, ako je to v prípade elektronických komponentov v juhovýchodnej Ázii.

Diverzifikácia prístavov

Hoci sa zdá, že dovoz prostredníctvom jedného prístavu môže byť efektívnejší, môže akékoľvek prerušenie dopravy znamenať okamžité uzavretie biznisu. Preto by spoločnosti mali zvažovať, ako sa vyhnúť závislosti od jedného prístavu v akomkoľvek globálnom regióne.

Menej dodávok „na čas“ a viac „pre prípad“

Spoločnosti by si mali udržiavať dodatočné sklady pre kritický tovar, napríklad pre suroviny, ktoré sú jedinečné alebo pochádzajú z jedného zdroja, prípadne ktorých dodanie trvá veľmi dlhú dobu, alebo je vysoko variabilné. Vzhľadom na súčasné nízke úrokové miery je cena kapitálu, potrebného na vybudovanie dodatočných skladov, tiež nízka. To je dobrá príležitosť na stavbu záložných skladov kľúčových dielcov, surovín alebo finálnych výrobkov v rámci alternatívnych distribučných miest, aby v prípade nutnosti bolo možné zabezpečiť kontinuitu dodávok pre zákazníkov.

Multimodálne možnosti dopravy

Spoločnosti by mali zvážiť investície do riešenia alternatívny distribúcie tovaru, ktorá sa nachádza v blízkosti prepravných centier, železničných terminálov, diaľnic alebo vodných ciest, aby znížili riziko v prípade obmedzenia kamiónovej dopravy alebo predražených nákladov za prepravu.

Investície do automatizácie

V predchádzajúcom období bolo pre firmy veľmi náročné získať kvalifikovaných zamestnancov. To spôsobilo veľký dopyt po pracovnej sile, najmä vďaka rastu v oblasti e-commerce. Rastúca nezamestnanosť, ktorá je spôsobená pandémiou, krátkodobo tento trend zastaví, napriek tomu by firmy mali investovať do automatizácie, aby znížili svoju závislosť od pracovnej sily.

Budovanie odolnosti dodávateľských reťazcov zahŕňa rad rozdielnych nástrojov, ako znížiť vplyvy na náklady, efektivitu a služby pre zákazníkov. Len tak sa podarí zabezpečiť čo najefektívnejšie služby za čo najpriaznivejšie náklady v prípade výpadku dodávateľov. Firmy v súčasnosti intenzívne zvažujú stratégie, ktoré im pomôžu vytvoriť odolnejší systém dodávok, čo sa prejaví v zmene globálneho dopytu, v umiestnenie priemyselných centier a systému distribúcie tovaru.