Developeri v ČR očakávajú značný pokles ponuky

Kým v roku 2019 sa bude ponuka priemyselných nehnuteľností v Českej republike hýbať ešte nepatrne, v dlhodobom horizonte výrazne klesne do záporných čísel. Rast dopytu pritom bude naďalej prevyšovať ponuku, hoci aj tu českí developeri predikujú klesajúci trend. Motorom dopytu je potreba firiem rozšíriť výrobnú plochu a snaha získať lepšie podmienky. Vyplýva to zo štúdie developerských podnikov v ČR za prvý polrok 2019, ktorú spracovala analytická spoločnosť CEEC Research v spolupráci s KPMG Česká republika.

Ponuka v segmente priemyselných nehnuteľností bude podľa riaditeľov developerských firiem v tomto roku skôr stagnovať. Kým v regiónoch Českej republiky očakávajú developeri mierny nárast ponuky o 1,1 %, v hlavnom meste ČR, naopak, predikujú pokles 0,6 %. Klesajúci trend bude ďalej pokračovať a rok 2020 prinesie ochabnutie ponuky v celej republike. V regiónoch dosiahne podľa riaditeľov medziročný pokles 2 %, v Prahe dokonca takmer dvojnásobok –  3,6 %.

Tieto odhady sú oveľa pesimistickejšie ako v predošlej štúdii developerských spoločností za posledný kvartál vlaňajška, keď sa na rok 2020 odhadoval rast ponuky o 0,9 % v regiónoch a mierny pokles o 1 % v Prahe. „Ponuka novej výstavby pre priemyselný development bude postupne klesať, vzhľadom na obavy investorov z možného príchodu ekonomického spomalenia v najbližších rokoch. Toto zníženie novej výstavby vychádza z predpokladaného útlmu dopytu po týchto priestoroch, ku ktorému by malo dôjsť už v budúcom roku. Vplyv má aj očividné zdražovanie nájomného a snaha nájomcov znižovať plochy, ktoré potrebujú,“ hovorí Jiří Vacek, riaditeľ spoločnosti CEEC Research. „Nízka neobsadenosť priemyselných nehnuteľností (zhruba 4 – 4,5 %), spojená s nárastom nájmu a so zvýšeným záujmom investorov o priemyselné nehnuteľnosti, budú mať pozitívny vplyv na vývoj ponuky.

Podporí ho, napriek očakávanému spomaleniu, stále rastúca ekonomika. Pobobne ako v posledných rokoch sa však nedá očakávať rast špekulatívnej výstavby nových priemyselných nehnuteľností. Bude držať na veľmi nízkej úrovni a stane sa vecou iba najväčších priemyselných developerov. Aj v nasledujúcich rokoch bude pokračovať trend vo výstavbe energeticky úsporných budov a poskytovanie dodatočných služieb nájomníkom. Čoraz viac tiež budeme počuť o developmente brownfieldov. Inou oblasťou budú investície do modernizácie existujúcich hál postavených pred viac ako 15-timi rokmi tak, aby zodpovedali aktuálnym požiadavkám nájomníkov,“ dopĺňa Pavel Dolák, riaditeľ KPMG Česká republika.

„Trh priemyselných nehnuteľností v ČR pripomína končiaci sa večierok, na ktorom sa už minuli chlebíčky, ale účastníkom sa ešte nechce ísť domov. Vinou komplikovaného povoľovacieho procesu a skôr negatívneho prístupu zo strany miest a obcí v ČR ubúdajú plochy vhodné pre priemysel. Očakávame teda jednoznačne pokles ponuky. Tento trend bude celočeský, v Prahe a ďalších väčších mestách sa však môže prejaviť výraznejšie ako v iných lokalitách,“ uvádza Klára Sobotková, obchodná riaditeľka vo firme Panattoni Europe.

Aj v roku 2019 bude dopyt výrazne väčší ako ponuka. Záujem o priemyselné nehnuteľnosti sa v regiónoch zvýši o 2,1 %, v Prahe sa očakáva rast 0,3 %. V roku 2020 však podľa developerov nastane mierny pokles aj v dopyte po industriálnych priestoroch, a to o 0,3 % v regiónoch a 0,9 % v hlavnom meste ČR. „Dopyt po priemyselných nehnuteľnostiach by sa stále mal vyvíjať pozitívnym smerom. Hlavnými faktormi sú lokalita, logistická dostupnosť, pracovná sila a tiež potenciálna možnosť budúcej expanzie v tej-ktorej lokalite,“ poznamenáva Jan Lidral, marketingový manažér pre strednú Európu vo firme Takenaka Europe.

Dopyt a chuť prenajať si industriálne stavby pritom dnes najviac ovplyvňuje potreba podnikov rozšíriť výrobnú plochu a snaha získať lepšie podmienky. Tieto dva faktory ohodnotili riaditelia developerských spoločností na škále od 0 do 10 známkami 9,0, resp. 7,4 bodu. Najmenší vplyv na aktuálny záujem o priemyselné nehnuteľnosti má, naopak, vstup nových firiem na trh (5,1 bodu z 10). V súvislosti s brexitom očakáva zvýšený dopyt v Prahe nadpolovičná väčšina developerov (56 %), ďalších 11 % s tým súhlasí aspoň čiastočne. Oslovení riaditelia sa jednoznačne zhodli na tom, že ceny pozemkov na výstavbu priemyselných hál za posledný rok vzrástli, čo je takisto jedna z príčin zdražovania prenájmov, pričom ich ceny tento rok vzrastú priemerne o 5,5 %.

Nasledujúci rok developeri plánujú ďalšie zvýšenie cien prenájmov o 3,9 %. „ČR dosahuje strop svojich možností v ponuke pracovnej sily, najmä pre priemyselnú výrobu. Ponuka inteligentných technológií nestačí doplniť tento deficit, preto sa domnievam, že aj dopyt po industriálnych nehnuteľnostiach bude stagnovať, príp. len mierne rásť,“ tvrdí Viliam Záthurecký, riaditeľ firmy Leis. Developerský projekt mimo ČR – konkrétne v Európe, plánuje alebo už realizuje 89 % developerských spoločností. Ameriku a Áziu spomenulo v tejto súvislosti 44 % developerov, na africký kontinent rozširuje svoje aktivity zhruba jedna firma z piatich (22 %).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *