DB Schenker testuje celoštátne použitie exoskeletónov

Spoločnosť DB Schenker intenzívne a úspešne testovala použitie exoskeletónov na viacerých logistických miestach. Poskytovateľ logistických služieb tak pokračuje vo svojom úsilí zbaviť zamestnancov skladu fyzicky náročných úloh.

Exoskeletóny, tiež známe ako vonkajšie kostry alebo podporné roboty, sú elektromechanické podporné štruktúry nosené na tele. Okrem ergonomicky navrhnutých pracovných staníc sú určené na podporu zamestnancov skladu pri zdvíhacích a rotačných pohyboch tela. Chránia najmä bedrové stavce a svaly chrbta. Zaťaženie týchto častí tela je často príčinou choroby a neschopnosti pracovať.

„V spoločnosti DB Schenker sú naši zamestnanci naším najdôležitejším a najcennejším majetkom. Som preto veľmi rád, že podnikáme ďalší dôležitý krok k lepšiemu testovaniu a predovšetkým k zdravším pracovným podmienkam našich zamestnancov,“ hovorí Thomas Schulz, CHRO na Schenker AG.

Pilotný projekt bol zameraný na výber a zoradenie balíkov s hmotnosťou do 15 kilogramov. Zamestnanci vybavení exoskeletom odstránili obaly z úložných stojanov, a potom ich umiestnili na palety. Exoskeleton podporoval pohybové sekvencie. V rámci postgraduálnej letnej školy na univerzite v Dortmunde pozvala DB Schenker do Kolína približne 20 doktorandov z rôznych fakúlt. Tu sa zúčastnili praktického testu pre exoskeletóny v dodávateľskom parku renomovaného výrobcu automobilov.

Gerald Mueller, vedúci riadenia procesov a efektívnosti v Schenker Deutschland AG, hovorí: „Spätná väzba od doktorandov a zamestnancov DB Schenker po teste bola veľmi pozitívna a opäť potvrdila, že dlhodobé používanie v spojení s ergonomicky optimálne navrhnutými logistickými procesmi môžu zlepši zdravie zamestnancov. V nasledujúcich mesiacoch podrobne zanalyzujeme výsledky a overíme, či budú exoskeletóny zahrnuté do oblasti optimalizácie procesov v DB Schenker.“

Aj vo vysoko automatizovaných skladoch sú zamestnanci stále potrební pre mnoho činností, napríklad na zdvíhanie bremien z balenia. Exoskelet tu kombinuje silu stroja s ľudskou motorickou kompetenciou a poskytuje perfektné riešenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *