Dánske firmy spája projekt trvalo udržateľných palív

Letiská v Kodani, A. P. Moller – Maersk, DSV Panalpina, DFDS, SAS a Orsted vytvorili prvé partnerstvo svojho druhu s cieľom vyvinúť priemyselné výrobné zariadenie na výrobu udržateľných palív pre cestnú, námornú a leteckú dopravu v oblasti Kodane. Projekt môže viesť k dosiahnutiu trvalo udržateľných palív a zároveň vytvárať pracovné miesta a nové hodnotové reťazce s cieľom posilniť úlohu Dánska ako lídra v oblasti ekologickej energie.

Víziou partnerstva je rozvoj projektu v troch etapách. Prvá etapa by mohla byť v prevádzke do roku 2023. Zahŕňa výstavbu elektrolyzéra s výkonom 10 MW, ktorý môže vyrábať obnoviteľný vodík používaný priamo na pohon autobusov a nákladných automobilov.

Druhá fáza počíta s elektrolyzérom s výkonom 250 MW, ktorý by mohol byť v prevádzke do roku 2027. Zariadenie by kombinovalo výrobu obnoviteľného vodíka s udržateľným zachytávaním uhlíka z bodových zdrojov v oblasti Veľkej Kodane s cieľom vyrábať obnoviteľný metanol pre námornú dopravu a obnoviteľné prúdové palivo (e-petrolej) pre letecký sektor.

Tretia etapa by mohla byť funkčná do roku 2030, keď bude plne rozvinutý veterný potenciál na mori v Bornholme, čo by zvýšilo kapacitu elektrolyzéra na 1,3 GW. Zariadenie by dodalo viac ako 250 000 ton udržateľných palív, ktoré sa používali autobusy, nákladné autá, námorné lode a lietadlá. Projekt má potenciál nahradiť 5 % fosílnych palív na letisku v Kodani do roku 2027 a 30 % do roku 2030.

V úlohe znalostných partnerov projektu pôsobia spoločnosti COWI a BCG. Projekt podporuje mesto Kodaň v súlade s ambicióznymi cieľmi dekarbonizácie Kodane. Partnerstvo firiem však dúfa, že táto aktivita môže časom pôsobiť ako katalyzátor podobných projektov v iných častiach Dánska a tiež na medzinárodnej úrovni.

Zariadenie na elektrolýzu bude nielen potenciálnym základným kameňom pri dekarbonizácii podnikov partnerov, ale bude tiež rozhodujúcim prínosom k dosiahnutiu ambiciózneho cieľa Dánska, ktorým je zníženie emisií uhlíka do roku 2030 o 70,0% v porovnaní s rokom 1990 nahradením fosílnych palív v ťažkej doprave udržateľnými palivami.

Dánsko má jedinečnú pozíciu, aby sa stalo centrom výroby udržateľných palív, vytvorilo pracovné miesta a zabezpečilo vedúce postavenie pri zakladaní úplne nového priemyslu, ktorý bude kľúčom k tomu, aby sa dekarbonizácia v roku 2050 stala hnacou nielen v Dánsku, ale aj globálne. Ak štúdia uskutočniteľnosti potvrdí životaschopnosť vízie projektu, je pravdepodobné, že konečné investičné rozhodnutie pre prvú fázu projektu by sa mohlo prijať hneď po roku 2021.

Foto: MS Energy