Ako vychystávať lepšie a rýchlejšie? Stavte na automatizáciu!

Vývoj posledných týždňov a mesiacov postavil firmy pred nové výzvy. Okrem iného musí mnoho z nich riešiť otázku, ako majú zamestnanci v sklade vychystávať objednávky a dodržiavať  pritom bezpečnú vzdialenosť. Ďalšou výzvou je zvýšená pozornosť venovaná hygiene.

V neposlednom rade je tu odpoveď na otázku, ako rýchlo a bezchybne vychystávať s menším počtom operátorov v sklade (pokiaľ je nutné rozdeliť zamestnancov na niekoľko smien). Jedným z možných riešení je investícia do automatizovaných skladových systémov. Tieto znižujú fyzické zaťaženie operátorov, pomáhajú zlepšiť interné procesy a zvýšiť produktivitu pri vychystávaní. Pokiaľ ešte váhate, či je automatizácia to pravé práve pre vás, potom vám môžu nasledujúce riadky možno poslúžiť ako inšpirácia.

Optimalizácia pracovných zón za účelom dodržiavania sociálneho odstupu

Použitie automatizovaných skladových systémov umožňuje jednoduché zavedenie pracovných zón. Niekoľko automatizovaných zariadení je možné spojiť do jednej pracovnej stanice. Každej pracovnej stanici je možné priradiť jedného zamestnanca. Zamestnanci teda už nebudú musieť chodiť uličkami medzi regálmi a vzájomne sa stretávať. Celú smenu môžu pracovať v rámci svojej priradenej pracovnej stanice a dodržiavať pri tom stanovený odstup od ostatných zamestnancov.

Pracovné zóny sú navrhnuté s rozstupom 2 metrov od seba. Pre dodatočnú ochranu môžu byť jednotlivé zóny navzájom oddelené plexisklom.

Pracujte s nižším počtom personálu a s vyššou produktivitou

Automatizované skladové systémy znižujú nároky na pracovnú silu a zároveň zvyšujú produktivitu práce. To oceníte aj v čase keď je nutné znížiť počet zamestnancov v sklade. Systémy typu Kardex Shuttle XP, Megamat RS alebo VLM pracujúce na princípe „tovar k obsluhe“ a privážajú tovar na základe požiadavky operátora do výdajového otvoru. To umožňuje zamestnancom vychystávať a zostať pri tom na určenom mieste v rámci pracovnej stanice bez toho, aby trávili čas pochôdzkami po sklade a vyhľadávaním položiek.

Tieto systémy teda výrazne zvyšujú produktivitu zamestnancov, pretože im umožňujú pracovať v rámci určenej pracovnej stanice, a to s menšou fyzickou námahou a s vyššou produktivitou. Zavedenie automatizovaných skladových systémov môže pomôcť firme znížiť nároky na obslužný personál až o 66 %. Vďaka tomu je možné dať zamestnancom, pôvodne viazaným v sklade, iné úlohy (napríklad také, ktoré súvisia s čistením a dezinfekciou a následne nebude nutné na tieto práce prijímať nové pracovné sily).

Vďaka princípu „tovar k obsluhe“ je možné zvýšiť produktivitu v sklade a celkove jeho priepustnosť. To umožňuje vychystávať väčší počet objednávok a to vo výrazne  kratšom čase. Niektorí zákazníci firmy Kardex sú dnes schopní vychystávať za rovnaký čas až o 400 % viac položiek za v porovnaní s vychystávaním z klasického regálového skladu

Vytvorte miesto pre dodržiavanie odstupu

Dodržiavanie sociálneho odstupu sa môže javiť ako takmer neriešiteľný problém a to najmä pre výrobné podniky a distribučné centrá, ktoré už aj tak zápasia s nedostatkom miesta. V niektorých prípadoch by dodržiavanie predpísaného rozostupu znamenalo, že bude pre operátorov možné pracovať len na každej druhej pracovnej stanici. To by znamenalo dramatické zníženie produktivity. Vďaka použitiu automatizovaných skladových systémov môžete v sklade alebo výrobe získať 85 % povodne nevyužitej plochy. Automatizované skladové systémy vám umožni naplno využiť vaše súčasné skladové priestory a zároveň môžete vďaka nim usporiadať pracovné stanice tak, aby korešpondovali s predpismi týkajúcimi sa dodržiavania sociálneho odstupu.

Zavedenie automatizovaných sladových systémov okamžite zníži priestorové nároky na skladovanie v porovnaní so skladovaním v statických a paletových regáloch, a to hneď dvakrát: za prvé využitím pôvodne nevyužitej svetlej výšky a za druhé komprimáciou skladovania, teda maximálnym zahustením pre maximálnu kapacitu. To všetko vďaka celkovo vyššej efektivity automatizovaných skladových systémov v porovnaní s klasickými regálmi, viď dole:

Porovnanie skladových systémov vzhľadom na priestor a produktivitu
Technológia Kapacita (nevyužitý priestor v rámci jednotky) Priestor (nevyužitá svetlá výška
pri výške stropu 12 m)
Statické regály / policové systémy 50–70 % 70 %
Horizontálne karusely 25 % 30 %
Vertikálne karusely 20 % 10 %
Vertikálne výťahové systémy (VLM) 10 % 10 %
Systémy Vertical Buffer Module (VBM) 15 % 10 %

Covid-19 bezprecedentným spôsobom ovplyvnil procesy vo výrobe a distribúcii na celom svete. V snahe ochrániť zamestnancov a pracovné operácie zavádzajú firmy nové postupy tak, aby mohol byť dodržiavaný sociálny odstup zamestnancov. Zavedenie automatizácie môže byť odpoveďou na otázku, ako upraviť operácie vo vašom sklade alebo výrobe tak, aby boli dodržiavané zdravotné predpisy a predišlo sa prípadnému rozšíreniu nákazy do budúcna. Ak vás téma dodržiavania sociálneho odstupu v sklade zaujala, neváhajte a prečítajte si White Paper.

Tento článok, ako aj ďalšie články a rozhovory nájdete v letnom dvojčísle Logistika Dnes Magazínu, ktorý si zadarmo môžete stiahnuť TU